Hoppa till huvudinnehåll

Medverkande på Stockholmstinget 2021

Diarienummer
AKTNR 3317-19156
Stockholmstinget 2021
Här hittar du information alla som medverkade under Stockholmstinget 2021. 

 

Medverkande i konferensen 2021:
 
  • Amanda Ferrada, koordinator och projektledare, Grafikens Hus

  • Anders Burman, professor i idéhistoria Södertörns högskola 

  • Ann Mari Engel (V) ledamot kulturnämnden Region Stockholm

  • Ann Larsson, chef stödgivning kulturförvaltningen Region Stockholm

  • Anna Bohman Enmalm, strategisk samordnare, Kulturförvaltningen Region Stockholm 

  • Anna Jähnke (M), ordförande regionala utvecklingsnämnden Region Skåne 

  • Anna Östlund, samordnare Dansa utan krav, Kulturskolan Stockholm 

  • Anne-Marie Söhrman Fermelin, senior konsulent för långfilm och tv-drama   

  • Anton Västberg, regional utvecklingsdirektör Region Stockholm  

  • Aseffa Hailu, idrottskonsulent RF-SISU Stockholm

  • Camilla Ljungdahl, biträdande bibliotekschef Täby 

  • Catharina Fogelström, avdelningschef kulturförvaltningen Region Stockholm

  • Cecilia Elving (L), ordförande kulturnämnden Region Stockholm 

  • Cinnika Beiming, distriktsidrottschef RF-SISU Stockholm 

  • Claes Thunblad, styrelseordförande RF-SISU Stockholm

  • Claire Parsons, konstnärlig ledare och verksamhetsansvarig Claire Parsons Co. 

  • Conny Brännberg (Kd), ordförande kulturnämnden Västra Götalandsregionen 

  • Daniel Chilla, filmkommissionär 

  • Daniel Forsman, stadsbibliotekarie Stockholms stadsbibliotek  

  • David Winerdal (Kd), kommunalråd Södertälje kommun

  • Eduardo Gran Villanueva-Contreras, rektor Hvilans folkhögskola 

  • Eric Sjöström, konsult och utredare inom kultursektorn 

  • Erik Peurell, expert folkbildning, bibliotek och kulturskola, Sveriges Kommuner och Regioner

  • Eva Bergquist, kulturdirektör Region Stockholm 

  • Fredrik Erfelt, senioranalytiker Stockholms Handelskammare

  • Giovanna Jörgensen, bibliotekschef Nynäshamn

  • Gunilla Kindstrand, författare och skribent

  • Gustav Hemming (C), tillväxt, samhällsplanerings- och skärgårdsregionråd Region Stockholm 

  • Hanna Negash, arkitekt SAR/MSA, samhällsplanerare Region Skåne  

  • Ines Merai, verksamhetsutvecklare och studiekonsulent Ibn Rushd Studieförbund

  • Jacob Hvid, vd Abundo 

  • Jenny Lindmark Svedgård, biblioteksutvecklare Region Västerbotten 

  • Jessica Aftén Moback, regionansvarig Visita Stockholm

  • Johan Malmgren, kultur- och fritidschef  Sundbybergs kommun 

  • Johanna Koljonen, medieanalytiker, författare och upplevelsedesigner

  • Jonas Naddebo (C), kulturborgarråd Stockholm stad

  • Joppe Pihlgren, vd Svensk live 

  • Karoline Bottheim, partner & senior konsult Länka consulting

  • Kajsa Ravin, generaldirektör Kulturrådet

  • Karin Inde, ordförande KLYS

  • Kristina Colliander, vd Film Stockholm AB 

  • Lars Trägårdh, professor i historia Ersta Sköndal Bräcke högskola

  • Linda Novén, studieombudsman ABF Västra Götaland

  • Lena Strömberg Lagerlöf,  handläggare kulturförvaltningen Region Stockholm 

  • Linda Zachrison, regeringens särskilda utredare  

  • Malin Andersson, idrottsstrateg Lidingö stad  

  • Malin Lagergren, förvaltningschef Kultur och bildning Region Dalarna

  • Mariam Osman Sherifay, rektor Kista Folkhögskola 

  • Marie Näslund, friluftsliv och integrering för nyanlända, öppna förskolan, Stockholms stad

  • Marina Högland, idrottsdirektör Stockholm stad och vice ordförande Föreningen Storstockholms kultur- och fritidschefer (FSKF) 

  • Marlen Eskander, grundare och verksamhetschef LFI- Läsfrämjarinstitutet 

  • Martin Edfelt, stadsarkitekt Täby kommun

  • Martina Engdegård, vd och grundare Be Sporty 

  • Mikael Ström Jupiter, kommunikatör Film Stockholm AB

  • Niklas Roos af Hjelmsäter, kultur- och fritidschef Täby kommun

  • Ninve Düzgün-Khelil, regionchef NBV Öst

  • Per Ahlin, kulturchef Norrtälje kommun

  • Pernilla Järverot, kultur- och fritidsdirektör Järfälla kommun, Föreningen Storstockholms kultur- och fritidschefer (FSKF) 

  • Pelle Amberntsson, utredare myndigheten för kulturanalys

  • Peter Axelsson, chef Regionbibliotek Stockholm

  • Peter Bragner, grundskolechef område 3, Utbildningsförvaltningen, Grundskolestaben, Stockholms stad

  • Peter Kollarik, produktionschef Kulturhuset Stadsteatern 

  • Rebecka Sundberg, friluftsliv och integrering för nyanlända, parklek/fritiden, Stockholms stad 

  • Sara Arrhenius, rektor Kungliga Konsthögskolan

  • Sofia Nordwall, verksamhetsansvarig Skogshjältarna, Friluftsfrämjandet 

  • Staffan Rydén, tidigare kulturchef Västra Götalandsregionen

  • Stina Oscarson, dramatiker och kulturskribent 

  • Suzanne Pluntke, bebyggelseantikvarie och samordnare inom Gestaltad livsmiljö på Boverket  

  • Ulrika Knutson, kulturjournalist, författare

  • Ulrika Lindblad, strateg Kompetenscentrum för kultur och hälsa 

  • Veronica Hejdelind, vd, HallemarHejdelind, tidigare verksamhetschef  Arwidssonstiftelsen 

  • Ylva Bökman, friluftslivsstrateg Länsstyrelsen Stockholm 

  • Åsa Jensen, arkivarie, strateg för registratur och arkiv inom Region Stockholms fastighetsförvaltningsbolag Locum AB 

 

Läs om hela programmet här

 

 

Senast uppdaterad 2021-11-12